Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Şipşak Lezzetlerde 7 Pratik Türk Yemeği!

Kısıtlı zamanı olup da ‘Bugün ne pişirsem?’ derdiyle yanıp tutuşanlar! İşte süratle hazırlayabileceğiniz, şipşak lezzetler!

Şipşak Lezzetlerde 7 Pratik Türk Yemeği!
28 Kasım 2016 MyGaziantep

1.Sucuklu yumurta

Sucukları insafsızca doğrayın, korkmayın canları yanmaz. Tavada iki yüzünü kızartın ve üzerine iki yumurta kırın. Bumbastik lezzet sizi bekliyor! Pişirma süresi: 2 dk.

2.Tavuk sote

Soğanı, yeşil ve kırmızı biberi tavada şöyle bir çevirin. Telaşa mahal yok, başları dönmez. Jülyen tavuk etlerini ilave edin. Amman sıcakken yiyin! Pişirme süresi: Harlı ateşte 9 dk.

3.Kıymalı makarna

Makarnaların baş tacı, bekarın sucuklu yumurtaya kuma getirdiği tek yemek. Soğan, kıyma ve domatesi yağda kavurun. Pişirdiğiniz Spagetti makarna ile hunharca karıştırın. Pişirme süresi: 12 dk

4.Menemen

Doğradığınız domates ve soğanı biraz yağla öldürün. Cinayet mahallini terk etmeden önce üzerine iki yumurta kırıp esaslıca karıştırın. Pişirme Süresi: 12 dk.

5.Tarhana çorbası

Tencereye, her bir bardak su için bir yemek kaşığı anne tarhanası katın. Ocağı yakın, dibi tutmasın diye sinsi sinsi karıştırırken bildiğiniz en güzel duaları anneniz için okuyun. Pişirme süresi: 10 dk.

6.Bulgur pilavı

Tencereye yağ koyun ve doğradığınız soğanlarla beraber yeşil biberleri ve domatesi kavurun. Biraz sulandırılmış salçayı da ilave ettikten kısa süre sonra üzerine bulguru ilave edin. Ver edin üzerini kaplayıp iki parmak geçecek kadar suyu ve pişmesini bekleşin. Pişirme süresi: 15 dk.

7.Et sote

Etleri bir tencerede kısık ateşte, hafif yağla suyu çekilene kadar pişirin. Hafif yağ ilave edip domates, yeşil biber sarmısak ile kavurun. Yaparken nefesinizi tutun, lezzetli kokusu bayıltıcı tesire sahiptir! Pişirme süresi:30 dk

Yorumlar (0)

Yorum Yaz